Promocje
Aeropress
Aeropress
139,00 zł 124,00 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Justyna Sobolewska
40.jpg

Fot.: Dorota Duda

1. Co dał Ci ten rok i czego Cię nauczył?

Nie wiem, czy mnie czegoś nauczył, ale ten rok pokazał mi, że zatrzymanie, siedzenie w domu z najbliższymi ma swoje dobre strony. Okazało się, że różnych rzeczy nie muszę robić, a wydawało mi się, że są konieczne. A przyjemności czasem można znaleźć w ograniczeniu.

2. Na czym starałaś się koncentrować podczas 12 miesięcy?


To by trudny rok, koncentrowałam się w dużej mierze na sprawach związanych z bliskimi. Oraz na zdalnym nauczaniu (nie nadaję się na nauczycielkę!). Ale miałam też dużo pracy, czyli pisania i czytania. I to było dobre. W czasie, kiedy wszystko rozprasza, pisanie i czytanie pozwalają się skupić. Poza tym w tym roku uważniej śledziłam przyrodę: postępy wiosny oraz wrony na dachu. Spacery nigdy mnie tak nie cieszyły tak, jak w tym roku.

3. Co pozwala zachować pozytywne nastawienie, gdy sprawy nie idą tak prosto?


W trudnych momentach zawsze pomaga mi wsparcie kogoś bliskiego, rozmowa z mężem, telefon do przyjaciółki. Pomaga sama możliwość, że mogę zadzwonić w każdym momencie, kiedy potrzebuję. Przegadanie problemu oswaja go i sprawia, że przestaje mnie przerastać. Dobrze też oderwać myśli, na przykład wskoczyć w serial. W czasie kryzysów czasem wracałam czasem do ulubionych wierszy, które jakoś pomagały.

4. Jakie wyzwania stawiasz sobie przed ciągłym rozwojem?

Rozwojem jest dla mnie czytanie, każda nowa książka, kolejny autor, o którym piszę; to jest inny świat, w który trzeba wejść i go zrozumieć, i to jest wyzwanie.

5. Najlepsze z kawą jest…

Najlepsze z kawą są  cynamon i czekolada. Wiele lat temu Uri zrobił mi kawę z cynamonem i czekoladą i od tej pory jest uzależniona od tego połączenia. Do kawy najlepsze jest dobre towarzystwo (ach, posiedzieć w kawiarni!). Z kawą dobrze się też obserwuje ulicę i przechodniów. No i najlepiej się pracuje z kawą, albo po kawie, ale nigdy przed poranną kawą.

6. Twoje słowa mocy nich definicje to…


"Dam radę, dasz radę, damy radę”
– w różnych konfiguracjach najczęściej to powtarzam sobie albo komuś. Kiedyś miałam takie swoje zaklęcia na trudne czas: „O mój miły Augustynie, wszystko minie, minie, minie”, albo z wiersza: „jestem wszystkim czego nie mam”. Pomagały.

7. Więcej o Tobie dowiemy się…


Z moich książek: Książki o czytaniu i książki o moim ulubionym pisarzu: Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, z tygodnika „Polityka", gdzie piszę, i z moich profili na portalach Facebook i Instagram.

Dowiedz się o promocjach!
Nie przegap informacji o kodach rabatowych i promocjach. Zapisz się do naszego newslettera!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl