Ewa Bartnik 0
54.jpg

1. Co pandemia zmieniła w Twoim życiu?

Skasowała mi trzy rzeczy, które lubiłam – wykłady dla ludzi, a nie do ekranu, i w zasadzie wszelkie podróże. No i chodzenie do opery. A od któregoś momentu spowodowała brak mojej ulubionej rozrywki – kawy w kawiarni, bo kawa na wynos to nie to.

2. Na czym starałaś się skoncentrować podczas ostatnich kilkunastu miesięcy?

Nad nie popadaniem w nadmierny pesymizm. Humor mi poprawiły dopiero pierwsze szczepionki.

3. Jakie pozytywne przesłanie chciałabyś zakomunikować światu?

Może to, że nauka znajduje rozwiązanie na nasze problemy, to co się działo od początku 2020 r. pod kątem rozwoju nauki jest po prostu niesamowite. Jeszcze wiosną 2020 uważano, że szczepionki będą za 3 lata. A są. I to bardzo skuteczne.

4. Jakie stawiasz sobie wyzwania, żeby nieustannie się rozwijać?

Czy ja naprawdę muszę się nieustannie rozwijać?

5. Do kawy najlepszy jest...

Kawa musi być czarna bez dodatków, najlepiej Kenia, do kawy skórka pomarańczowa w czekoladzie albo Toblerone ze słonymi migdałami.

6. Twoje trzy słowa mocy i ich definicja to:

Nie mam czegoś takiego, bardziej myślę o Czerwonej Królowej – tylko po angielsku „it takes all the running you can do, to keep in the same place. If you want to get somewhere else, you must run at least twice as fast as that!”

7. Więcej o Tobie dowiemy się z...

O mnie trudno, o tym co najbardziej lubię z mojej książki „Co się kryje w naszych genach?”. Praca nad nią bardzo mi pomogła w początkowym okresie pandemii.

Prof. Ewa Bartnik jest biolożką i genetyczką. Specjalizuje się zwłaszcza w chorobach będących skutkiem zmian w DNA. Jest znaną popularyzatorką nauki, także w mediach. Doceniło to Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, przyznając jej w 2008 roku honorową nagrodę dla naukowca przyjaznego mediom.

Prof. Ewa Bartnik współpracuje na co dzień z pediatrami, genetyczkami, neurologami i okulistkami z wielu ośrodków medycznych w Polsce. Jest członkinią specjalnej komisji WHO, zajmującej się zagadnieniami dotyczącymi modyfikacji ludzkiego genomu. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.